konkurs plastycznybenefisInwestycje PPUZZdalne nauczaniecovidBaner FE

Ogólnopolskie Zawody Kolarskie już za nami!

9 października br. odbyły się Ogólnopolskie Zawody Kolarskie o Puchar Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego - Akademickim Puchar Polski w kolarstwie szosowym. Za ich organizację odpowiedzialni byli: Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Dominika Stalmach z Centrum Współpracy i Jakości, dr Paweł Gąsior z Klubu Uczelnianego AZS  Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej oraz Zarząd Główny AZS.

Mroźna i wietrzna aura sobotniego poranka nie odstraszyła zawodników, którzy dotarli do nas z całej Polski m.in.  z Gdańska, Warszawy, Poznania czy Łodzi. Na linii startu pojawiło się około 60 kolarzy reprezentujących m.in. Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania, Uniwersytet Medyczny z Łodzi, Uniwersytet Śląski, Pomorski Uniwersytet Medyczny ze Szczecina, Uniwersytet Warszawski oraz politechnikę z Rzeszowa, Łodzi, Kielc, Opola, Gliwic, Gdańska i Lublina, a także uczelnie z Krakowa. Zawodnicy mieli do pokonania w sumie 75 km.

Po starcie honorowym z Kampusu Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu zawodnicy przystąpili do rywalizacji. Start ostry rozpoczął się w miejscowości Nowy Targ-Grel. Trasa wyścigu obejmowała pokonanie pięciokrotnie (dla mężczyzn) i czterokrotnie (dla kobiet) pętli przez Trute, Ludźmierz, Pyzówkę, Krauszów i Obroczną.

Najlepsze wyniki wśród pań osiągnęły: Julita Fira (AWF Kraków), Agata Świątek (Gdański Uniwersytet Medyczny) i Anna Podgórska (AWF Kraków). Natomiast wśród panów najlepszy czas uzyskali: Jakub Żurek (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR), Marcin Małas (Politechnika Gdańska) i Szymon Łapsa (AWF Kraków).

Pokonanie trasy z licznymi przewyższeniami terenu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych czyni każdego kolarza zwycięzcą zawodów.

Po zakończeniu wyścigu w ciepłym wnętrzu budynku Centrum Dydaktyczno – Bibliotecznego PPUZ w Nowym Targu na zmęczonych kolarzy czekał ciepły posiłek oraz punkt masażu przygotowany przez studentów fizjoterapii pod opieką dr Bartłomieja Gąsienicy-Walczaka.

Z rąk dr Bianki Godlewskiej–Dzioboń, prorektor ds. współpracy i projektów PPUZ w Nowym Targu, wiceburmistrz Joanny Iskrzyńskiej-Steg oraz dr Pawła Gąsiora najlepsi zawodnicy odebrali medale, puchary i pamiątkowe dyplomy. Wśród zawodników rozlosowano 2-dniowe karnety do wykorzystania w sezonie zimowym w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska, któremu składamy serdeczne podziękowania za wielkie wsparcie.

W trakcie dekoracji zawodnikom przygrywał uczelniany zespół regionalny „Młode Podhale”, któremu dziękujemy za wspaniałą oprawę muzyczną.

Dziękujemy również wszystkim wolontariuszom, bez których pomocy Ogólnopolskie Akademickie Zawody w kolarstwie szosowym nie mogłyby się odbyć tj. studentom ratownictwa medycznego pod opieką mgr Stanisławy Drzyzgi, którzy zadbali o bezpieczeństwo zawodników na trasie. Dziękujemy strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Maruszynie oraz wszystkim pracownikom Uczelni zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia, a w szczególności Pawłowi Rodzińskiemu, Robertowi Lipkowskiemu, Darkowi Filipowskiemu, Tomaszowi Szlembarskiemu, Tomaszowi Błoniarzowi, Adamowi Trojanowskiemu oraz paniom z serwisu sprzątającego. Gorące podziękowania należą się także partnerom naszych zawodów: Ośrodkowi Narciarskiemu Kotelnica Białczańska Sp.z o.o.  oraz Podhalańskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Nowym Targu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JM Rektor dr hab. Robert Wojciech Włodarczyk, prof. uczelni, Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski oraz Burmistrz Miasta Nowy Targ, Grzegorz Watycha. Patronat medialny objęli: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Podhale24.pl, Sportowe Podhale.pl oraz Pasja AZS.

Akademicki Puchar Polski w kolarstwie szosowym na długo pozostanie w naszej pamięci. Mamy również nadzieję, że tegoroczna, pierwsza edycja zawodów stanie się tradycją i na stałe wpisze się w uczelniany kalendarz imprez sportowych.

Oprac. Dominika Stalmach, Centrum Współpracy i Jakości

Galeria zdjęć: